MENU
Hammock

Lepsze efekty, mniej wysiłku- 5 kluczowych zasad

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie zdają się pracować przez cały czas, a mimo tego nie osiągają tak wiele, jak inni? Zazwyczaj mówi się, że mają ciężkie życie, ewentualnie pecha, a tak naprawdę problem tkwi w tym, jak działają.

Zmiana tej sytuacji nie jest jednak trudna. W przeciwieństwie do nawyków myślowych, których przekształcenie może zająć trochę czasu, te działania przynoszą natychmiastowe skutki. Nawet jeśli postanowisz skorzystać wyłącznie z jednej rady, poczujesz różnicę bardzo szybko. Sprawniejsze działanie da Ci więcej czasu, satysfakcji, pewności siebie i najważniejsze- poczucie sensu.

1. Nie zastanawiaj się dwa razy

Bardziej obrazowo- ?podejmuj decyzje!?. Jeśli odwlekasz przez długi okres postanowienie czegoś, zastanów się- ile razy odłożyłeś tę konkretną sprawę, nie decydując o niczym tylko po to, żeby za jakiś czas zacząć cały proces rozmyślania na nowo? Uwierz mi, tak można przez miesiące.

Zdarzają się sytuacje, w których musimy poczekać z decyzją, na przykład żeby dostać nowe informacje. Jeśli wiesz to już teraz, przełóż myślenie o tym na moment, w którym otrzymasz dodatkowe dane. Podstawową technikę da się więc zawrzeć w jednym zdaniu: zastanawiaj się, gdy ma to sens i podejmuj decyzję tak szybko, jak możesz.

2. Znaj cel tego, co robisz

To jest banał, który wszyscy systematycznie pomijamy. Ludzie potrafią poświęcić lata swojego życia aktywności, której sensu nie dostrzegają. Spójrz teraz na kilka aspektów swojego życia i zadaj sobie pytanie ?czy coś z tego mam??. W odpowiedzi może pojawić się przyjemność, satysfakcja albo po prostu jasna wizja celu, do którego dążymy (a ten cel zazwyczaj ma nam dać przyjemność lub satysfakcję).

Ale równie dobrze możesz zdać sobie sprawę z tego, że nie widzisz się w swoim zawodzie. Teraz nie sprawia Ci to przyjemności, prawdopodobnie nie będzie Ci jej sprawiać w przyszłości, a jednocześnie nie jest to dochodowe, łatwe i spokojne zajęcie. Możesz nie znaleźć sensu w czytaniu długiej i nudnej książki (ale przecież chcesz skończyć, bo już zacząłeś), znajomości z kimś, kogo nie lubisz, nabywaniu umiejętności, która nigdy się nie przyda. Możesz zorientować się realizując jakiś projekt, że niektóre punkty planu nie dadzą Ci kompletnie nic i można je pominąć.

Jesteśmy świetni w przeznaczaniu mnóstwa czasu na taką bezcelową aktywność. A przecież dziesięć minut poświęconych na coś, co ma sens, jest o wiele bardziej wartościowe od zmarnowanych godzin.

3. Podejmuj działanie

W Twoim życiu jest co najmniej kilka spraw, które Cię martwią w mniejszym lub większym stopniu, a potrzebujesz chwili, by je załatwić. Jeśli jesteś prokrastynatorem, takich ?prawie skończonych? projektów może być mnóstwo. Przeznaczyłeś masę czasu i uwagi, by doprowadzić je do tego miejsca, ale coś nie pozwala Ci skończyć. A jeśli nie kończysz, nigdy nie zobaczysz efektów swojej pracy.

Wykorzystaj to i zaczynaj dzień od skończenia takiej sprawy. Udowodniono, że rano mamy większą samokontrolę, a właśnie tego Ci potrzeba. Nie wspominając o dobrym nastroju i motywacji, które da Ci taki początek dnia.

4. Planuj

Każdy z nas potrafi lub potrafił w pewnym momencie swojego życia przeżyć tydzień, nawet miesiąc bez zmiany czegokolwiek. Jeśli to Ci pasuje- w porządku. Ale jeśli czytasz ten wpis, prawdopodobnie po takim okresie pytałeś ?co ja właściwie zrobiłem przez ostatnie dni?? albo ?gdzie podział się mój czas??.

Prawdopodobnie robiłeś wiele rzeczy. Możliwe, że codziennie byłeś wykończony po spełnieniu obowiązków. I całkiem możliwe, że gdybyś wdrożył jakikolwiek (przynajmniej na początek) system planowania swojego czasu, odczułbyś dużą różnicę. To naprawdę temat rzeka, więc może podam po prostu kilka oczywistych korzyści z posiadania planu: mniejszy stres- w końcu nie przypominasz sobie o obowiązkach w ostatniej chwili. Łatwiejszy sposób na dopasowanie wagi do każdej czynności i dzięki temu: możliwość wybrania i zrealizowania najważniejszych celów.

5. Dokształcaj się

Często to powtarzam, ale nie zniechęcam się, bo mi też dużo czasu zajęło zrozumienie, jak ważne jest to zdanie: wszystkiego można się nauczyć (no, prawie wszystkiego)! Możesz nauczyć się kontrolować stres, powstrzymywać gniew, myśleć w pierwszej kolejności o dobrych stronach każdego doświadczenia. Zarabiać pieniądze, grać na instrumentach, być liderem i tworzyć zdrowe relacje…

I jak najbardziej możesz nauczyć się działać tak, by przy mniejszym nakładzie sił, osiągać o wiele więcej. Właściwie to gratuluję, bo właśnie to robisz. Wiesz już coś, co może naprawdę pomóc Ci w życiu. Teraz wystarczy podjąć parę decyzji i wykonać kilka kluczowych czynności. A kiedy już sprawdzisz, czy Ci to odpowiada, szukaj nowych źródeł wiedzy.

zdjęcie: d3b…*

Written by:

Published on: 21 marca 2013

Filled Under: Motywacja

Views: 3156